Sort by

Jeffrey has logged 459 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
30
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
The Christmas House 2: Deck Those Halls

The Christmas House 2: Deck Those Halls

2021
×
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read prior review Edit this entry  
28
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read prior review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Christmas House

The Christmas House

2020
×
Edit this entry  
25
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mighty Morphin Power Rangers: Alpha's Magical Christmas

Mighty Morphin Power Rangers: Alpha's Magical Christmas

1994
×
Edit this entry  
23
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read prior review Edit this entry  
21
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
Edit this entry  
20
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
19
The Judy Garland Christmas Show

The Judy Garland Christmas Show

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elves

Elves

1989
×
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Clüsterfünke Christmas

A Clüsterfünke Christmas

2021
×
Edit this entry  
08
This American Wife

This American Wife

2021
×
Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Another Gay Movie

Another Gay Movie

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
Read the review Edit this entry  
29
Jagged

Jagged

2021
×
Edit this entry  
28
Lost in America

Lost in America

1985
×
Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Edit this entry