Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Auliban, the Seller of Rings

Auliban, the Seller of Rings

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Violin Fase

Violin Fase

1986
×
Edit this entry  
26
Fathy Doesn't Live Here Anymore

Fathy Doesn't Live Here Anymore

2015
×
Edit this entry  
26
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Extras

The Extras

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
Edit this entry  
13
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Am Afraid to Forget Your Face

I Am Afraid to Forget Your Face

2020
×
Edit this entry  
01
From Ramallah To Jerusalem and Back

From Ramallah To Jerusalem and Back

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enough Said

Enough Said

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hairdresser's Husband

The Hairdresser's Husband

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Marathon Family

The Marathon Family

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry