Jehad has logged 76 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Love Awaits Me By the Sea

My Love Awaits Me By the Sea

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Office

The Office

1966
×
Edit this entry  
22
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Banishment

The Banishment

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Gaza Mon Amour

Gaza Mon Amour

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ethos

Ethos

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
November

November

2017
×
Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry