Juju has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
One Day in the Life of Andrei Arsenevich

One Day in the Life of Andrei Arsenevich

1999
×
Edit this entry  
28
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Edit this entry  
11
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
Edit this entry  
11
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Journey Within A Journey

A Journey Within A Journey

1996
×
Edit this entry  
27
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
Edit this entry  
19
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry