Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
T-Men

T-Men

1947
×
★★★
Edit this entry  
21
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Making of 'Event Horizon'

The Making of 'Event Horizon'

2006
×
Edit this entry  
17
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pieces

Pieces

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Edit this entry  
09
Doom Asylum

Doom Asylum

1988
×
★★½
Edit this entry  
08
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Edit this entry  
07
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★½
Edit this entry  
04
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twice Dead

Twice Dead

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
Edit this entry  
26
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Edit this entry