Sort by

Jem has logged 339 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Eragon

Eragon

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Rio

Rio

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Troy

Troy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Snow Queen

Snow Queen

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
Read the review Edit this entry  
21
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jack Whitehall: I'm Only Joking

Jack Whitehall: I'm Only Joking

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Veronica

Veronica

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry