Sort by

Jem has logged 37 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hush

Hush

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry