Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cradle 2 the Grave

Cradle 2 the Grave

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Crime of the Century

The Crime of the Century

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rain Man

Rain Man

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
World's Greatest Dad

World's Greatest Dad

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Emperor Jones

The Emperor Jones

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
VFW

VFW

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry