Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
And the Whole Sky Fit in the Dead Cow's Eye

And the Whole Sky Fit in the Dead Cow's Eye

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★
Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Husbands

Husbands

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sick Boys Die Alone

Sick Boys Die Alone

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Read the review Edit this entry  
30
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★½
Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Before Stonewall

Before Stonewall

1984
×
Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry