• Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★½

    “it’s been a funny sort of day, hasn’t it?”

  • Fantastic Planet

    Fantastic Planet

    ★★★½

    completely normal film!  just your standard movie.  i definitely understood all of it and did not feel inexplicably anxious once!

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

    it’s true that every character in The Trial of the Chicago 7 speaks the same way, just with different emotions - but that’s a Sorkin staple!!  i had no qualms with the dialogue, but i DID mind that this was also directed by Sorkin.  i think it would’ve been a far nearer package if he had handed the reins to someone else.  

    i love courtroom dramas!  sue me!  and i love joseph gordon levitt (even though he needed less screentime) & jeremy strong.  this is a Really funny movie for succession fans.

  • An American Werewolf in London

    An American Werewolf in London

    ★★★★

    this was sooooo fun!  so campy!!!  ty to this movie for satiating my obsession with the portrayal of life after death in media & good sfx makeup!!!

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★½

    so much of this is just: the worst dialogue you could ever write with the worst deliveries you could imagine
    me, every time: yes bitch gobble gobble gobble😭truer words never spoken

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★½

    unfortunately i found the poster much more captivating than the movie!  really wanted to love it but that’s ok.  maybe another time uncle boonmee!  probably not though as i really can’t sit through this again

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★½

    i have a very fond memory of watching this for the first time: under the covers at my grandparents’ house, having to turn my ipad off every 20 minutes so i could pretend to be asleep, too young to fully appreciate the tone & meaning of the story.  moonrise kingdom was pure magic then & it’s pure magic now.  can’t believe i forgot how this movie makes me feel <3

  • Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★½

    this movie should have a content warning for playing leonard cohen’s “the partisan.” oh goddddddddddddd.  cry bite scream

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★½

    ash & scott standing completely still as their girlfriends transform into demons & scream about committing murder while spitting blood and milk>>>>>>>

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    rian johnson writing this:  ok ok.  his name is ransom.  like the NOTE you leave after a CRIME.  this is very clever of me.  audiences will think i’m serving double bluff REALNESS with this CRIME name.

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★½

    it has to be a parody!!  it has to be.  but imagine if it was written and directed by a woman......girls & gays, we would’ve had it then.  anyway it’s late & i’m terrified of home invasions.

  • Husbands

    Husbands

    as vile & tragic as you might expect a 2.5 hour film about Three Emotionally Stunted Men Desperately Trying to Find a Place to Put Their Hatred Down to be.  

    it’s a grueling watch!  i likely wouldn’t recommend it to anybody!  can’t figure out how to rate it!  cassavetes & falk are untouchable nonetheless!  i think i need to rewatch mikey & nicky!