Jenny has logged 39 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1958
×
★★
Edit this entry  
29
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tomorrow's Leaves

Tomorrow's Leaves

2021
×
Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
11
Miss Dundee and Her Performing Dogs

Miss Dundee and Her Performing Dogs

1902
×
Edit this entry  
10
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
Read the review Edit this entry  
07
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Me the Terrible

Me the Terrible

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry