Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Insiang

Insiang

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
El crack

El crack

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jimi Hendrix Experience : Live In Maui

Jimi Hendrix Experience : Live In Maui

2020
×
Edit this entry  
15
My Mexican Bretzel

My Mexican Bretzel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'

Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Edit this entry