• The Other Side of Hope

    ★★★★

  • Menashe

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • Wind River

    ★★★★

  • Why Him?

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Silence

    ★★★

  • Doctor Strange

    ★★★

  • Black Mirror: Playtest

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

  • Black Mirror: Nosedive

  • Black Mirror: San Junipero

  • The Lost City of Z

    ★★★½

  • Split

    ★★★

  • Smoke & Mirrors

    ★★★★

  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

    ★★★★

  • Snowden

    ★★★★

  • The Fury of a Patient Man

    ★★★½

  • Voyage of Time: Life's Journey

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Frantz

    ★★★½

  • The Ornithologist

    ★★★½

  • The Legend of Tarzan

    ★★½

  • The Salesman

    ★★★½

  • Elle

    ★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★

  • The Death of Louis XIV

    ★★★½

  • Graduation

    ★★★½

  • The Red Turtle

    ★★★½

  • Personal Shopper

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • American Honey

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Wailing

    ★★★★

  • Café Society

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • Things to Come

    ★★★

  • Don't Breathe

    ★★★½

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

  • 10 Cloverfield Lane

  • Midnight Special

    ★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★½

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Bride

    ★★★★

  • The Hateful Eight

  • The Big Short

  • Spectre

  • Bridge of Spies

  • Junun

  • Regression

  • Bone Tomahawk

  • Beasts of No Nation

  • The Martian

  • Demolition

    ★★★½

  • The Visit

  • Spotlight

  • Steve Jobs

  • Room

  • Retribution

    ★★½

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★½

  • Kaili Blues

    ★★★½