jerd has logged 30 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry