Jeremy has logged 228 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Edit this entry