Jeremy has logged 275 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Read the review Edit this entry  
09
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Loki

Loki

2021
×
Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
Edit this entry  
09
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry