Jeremy has logged 28 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
Read the review Edit this entry  
26
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zama

Zama

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry