• Floating Weeds

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Black Orpheus

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★★

  • The Killing

    ★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • East of Eden

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Julius Caesar

    ★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • Daybreak Express

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Begone Dull Care

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Sabotage

  • The Man Who Knew Too Much

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Last Laugh

  • Nosferatu

  • The Immigrant

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★★