Jeremy has written 86 reviews for films during 2020.

  • Mangrove

    Mangrove

    ★★★★½

    McQueen’s Mangrove succeeds where Bigelow’s Detroit failed; by keeping the story and the effects of racial injustice focused on the victims, rather than the perpetrators who deserve no highlighting. 

    At this point, Mr. Steve McQueen is probably the best filmmaker around.

  • Time

    Time

    ★★★★★

    "Our prison system is nothing more than slavery and I see myself as an abolitionist," says Fox Rich, whose husband has been sentenced to prison for SIXTY years after an armed robbery. She is left to raise their family alone, but records their childrens' adolescence in hopes to one day show her husband when he returns home. Time is a brilliant testament to the power of filmmaking, and though it may seem impossible to capture two decades of life in the…

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★½

    @jimcummings I love you, man.

  • First Cow

    First Cow

    ★★★★

    This movie left me much more hungry than I was expecting.

    Gorgeous to look at, and a beautiful story about genuine friendship. I seriously need to dive further into Reichardt’s work.

  • Little Man

    Little Man

    Almost nothing is redeemable in this weird excuse of a comedy, but I'd be lying if I said Wayans and Tracy Morgan didn't get a couple of laughs out of me.

  • Detroit

    Detroit

    ★★★½

    Maybe it isn’t for me to give this film a rating.

    But I will say that Bigelow is a master of captivating suspense, and Detroit approaches its themes of racism, bigotry, a failed justice system, and police brutality with a much more sophisticated and understanding reality of things than most of these ~white lib Hollywood movies~ could ever grasp. 

    Undoubtedly, far better than Crash; a film that fundamentally relies on complete mischaracterizations of what prejudice actually looks like.

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★★

    You know I really don’t support Amazon, but goddamn am I glad that this is finally available to rent.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

    watched with @raimabasu

  • Carol

    Carol

    ★★★★★

    One of the best rewatches I've had in some time. Todd Haynes was absolutely SNUBBED of a best director nom.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

    Met Jesse Plemmons on an Irishman set in Long Island and I told him that his performance as Todd in Breaking Bad was one of the creepiest things I’d ever seen on screen.

    And Jake just took Todd’s (chocolate) cake...

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★★

    Greatest movie ever

    The only place 2020 can go from here

  • The Fly

    The Fly

    ★★★★★

    Great fucking way to celebrate a birthday