Jeremy has written 17 reviews for films rated ★★★½ .

  • Justice League: The New Frontier

    Justice League: The New Frontier

    ★★★½

    Grew up on this one and, my god, the animation still holds up but the story rushes to a climax faster than a fuckin higher schooler getting laid for the first time.

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★½

    @jimcummings I love you, man.

  • Detroit

    Detroit

    ★★★½

    Maybe it isn’t for me to give this film a rating.

    But I will say that Bigelow is a master of captivating suspense, and Detroit approaches its themes of racism, bigotry, a failed justice system, and police brutality with a much more sophisticated and understanding reality of things than most of these ~white lib Hollywood movies~ could ever grasp. 

    Undoubtedly, far better than Crash; a film that fundamentally relies on complete mischaracterizations of what prejudice actually looks like.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

    watched with @raimabasu

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

    Met Jesse Plemmons on an Irishman set in Long Island and I told him that his performance as Todd in Breaking Bad was one of the creepiest things I’d ever seen on screen.

    And Jake just took Todd’s (chocolate) cake...

  • Run

    Run

    ★★★½

    Why aren’t more people talking about this?!

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    I have no fucking clue what happened but goddamn was it enjoyable and the sound mixing and choreography was wonderful and it was really nice to be back in a theater again.

    Possibly my least favorite Nolan. Or maybe it’s Dark Knight Rises. Idk this needs a rewatch someday.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★½

    The recasts were solid but definitely detracted from me getting fully invested in the story.

    I just found it so odd seeing a “Kubrick sequel” turn into a semi-action thriller, shot on digital. Still, for what Doctor Sleep does, it does well and brings a whole new mythos to the character and legacy of Danny Torrance.

  • In the Heat of the Night

    In the Heat of the Night

    ★★★½

    Steiger, and especially Poitier, steal the show, but I can’t say I was all too invested in the details of the mystery itself.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★½

    Ya I’m mad late

  • Joker

    Joker

    ★★★½

    Weird how a film in which masked millennials take to the streets in violent protests against the rich and numerous people are murdered due to weapon-carrying is getting more backlash on the left than on the right, right? Nonetheless, that backlash has its reasons.

    Joker has a lot going for it. I found Joaquin Phoenix to be, once again, unbelievably good. Only an actor with such versatile talent makes a journey with a sadistic killer so engaging. The cinematography/lighting/camerawork and…

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★½

    A few thoughts:
    Its second half is FAR better than its first, which often felt contrived and rushed. Many scenes had felt less like scenes and more so like underdevloped moments of Freddy’s sporadic brilliance without any conflict. Then the film picked up its rythum. Controversy aside, Rhapsody’s director(s)? and crew used numerous stylish techniques that are rarely seen in a biopic to emphasize the brilliance of, not just Freddy, but all of Queen (the film’s colorful texture and many close-up frames…