Jeremy has written 16 reviews for films rated ★★★½ .

  • Justice League: The New Frontier

    Justice League: The New Frontier

    ★★★½

    Grew up on this one and, my god, the animation still holds up but the story rushes to a climax faster than a fuckin higher schooler getting laid for the first time.

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★½

    @jimcummings I love you, man.

  • Detroit

    Detroit

    ★★★½

    Maybe it isn’t for me to give this film a rating.

    But I will say that Bigelow is a master of captivating suspense, and Detroit approaches its themes of racism, bigotry, a failed justice system, and police brutality with a much more sophisticated and understanding reality of things than most of these ~white lib Hollywood movies~ could ever grasp. 

    Undoubtedly, far better than Crash; a film that fundamentally relies on complete mischaracterizations of what prejudice actually looks like.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

    watched with @raimabasu

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

    Met Jesse Plemmons on an Irishman set in Long Island and I told him that his performance as Todd in Breaking Bad was one of the creepiest things I’d ever seen on screen.

    And Jake just took Todd’s (chocolate) cake...

  • Run

    Run

    ★★★½

    Why aren’t more people talking about this?!

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    I have no fucking clue what happened but goddamn was it enjoyable and the sound mixing and choreography was wonderful and it was really nice to be back in a theater again.

    Possibly my least favorite Nolan. Or maybe it’s Dark Knight Rises. Idk this needs a rewatch someday.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★½

    The recasts were solid but definitely detracted from me getting fully invested in the story.

    I just found it so odd seeing a “Kubrick sequel” turn into a semi-action thriller, shot on digital. Still, for what Doctor Sleep does, it does well and brings a whole new mythos to the character and legacy of Danny Torrance.

  • In the Heat of the Night

    In the Heat of the Night

    ★★★½

    Steiger, and especially Poitier, steal the show, but I can’t say I was all too invested in the details of the mystery itself.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★½

    Ya I’m mad late

  • Joker

    Joker

    ★★★½

    Weird how a film in which masked millennials take to the streets in violent protests against the rich and numerous people are murdered due to weapon-carrying is getting more backlash on the left than on the right, right? Nonetheless, that backlash has its reasons.

    Joker has a lot going for it. I found Joaquin Phoenix to be, once again, unbelievably good. Only an actor with such versatile talent makes a journey with a sadistic killer so engaging. The cinematography/lighting/camerawork and…

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★½

    Innovative cinematography and a refreshing color pallet make up for an awkward screenplay.