Jeremy has written 81 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Adaptation.

    Adaptation.

    ★★★★★

    No movie will simultaneously inspire and discourage you from picking up the pen at the same time, this brilliantly...

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

    I really hope Wes and Noah work together again some day.


    I think the juxtaposition between the rabid dog confrontation and the karate chop is some of the finest editing I’ve seen in any animation.

  • Amadeus

    Amadeus

    ★★★★★

    Director’s cut 

    Speechless

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★★

    Always suspected but somehow hadn’t noticed the dickhead from Roller Girl’s high school is the one in the limo when they shoot in the 80s.

    Sad part is the number of people I’ve known who act the same fuckin way; so “disgusted” by women being sexually active but the biggest consumers of their content.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    There’s two types of people: those who say Matrix is better than Inception, and those who are wrong.

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    Criterion Blu-Ray. Might be the best movie I've ever seen, nbd.

  • The Battle of Algiers

    The Battle of Algiers

    ★★★★★

    A bold, shocking, and unforgettable journey into the liberation of Algeria by French colonial-fascists. I being Moroccan myself, this was near cathartic.

  • A.I. Artificial Intelligence

    A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★★

    Since this movie’s themes are all about love and feeling (and executed wonderfully), I’m gonna go with my gut feeling here and call this the magnum opus that it is.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★★

    Between Paris, Texas, Paterson, and this, I think contemplative-on the road-American dream-journeys is my new favorite genre. 

    We don’t deserve Frances McDormand.

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★★★★

    Ahh, the best of Sofia Coppola. 

    One of the first great movie experiences that I had as a teenager.

  • Son of Saul

    Son of Saul

    ★★★★★

    I don't believe in god. I haven't for some time and I don't find any desire to attempt to return to that belief, nor do I find it necessary to consider myself Jewish. When people ask me how I don't contradict myself by considering myself Jewish while being a non-believer, this is how. Millions of my brothers and sisters were gassed, hanged, shot, systematically exterminated for nothing more than hatred against the religion into which they were born. I represent…

  • Minari

    Minari

    ★★★★★

    "I'M NOT CUTE, I'M GOOD LOOKING!"

    Brilliant, brilliant film. You see, it's shit like this that pisses me off when conservative pundits like Dennis Prager and Tucker Carlson talk about stripping away cultural diversity to achieve some warped sense of unity. People come from different backgrounds, different walks of life, and it is a dangerous game to play to try and force whatever assimilation you desire upon them, rather than to celebrate such differences.