Jeremy has logged 16 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Knowing

Knowing

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
Read the review Edit this entry