Sort by

Alec has logged 357 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Things

Things

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beast

Beast

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Emotion

Emotion

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red River

Red River

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Munsters

The Munsters

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aline

Aline

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry