Sort by

Alec has logged 41 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Making of Despiser

Making of Despiser

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Despiser

Despiser

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heist

Heist

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Silverado

Silverado

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry