Sort by

Phill has logged 260 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
MOONFLOWER

MOONFLOWER

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rumble

Rumble

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
Read prior review Edit this entry  
05
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ice Age: A Mammoth Christmas

Ice Age: A Mammoth Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
Read prior review Edit this entry  
23
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry