Sort by

olvre has logged 64 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Earth to Echo

Earth to Echo

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
½
Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alpha and Omega 3: The Great Wolf Games

Alpha and Omega 3: The Great Wolf Games

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Alpha and Omega 2: A Howl-iday Adventure

Alpha and Omega 2: A Howl-iday Adventure

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read prior review Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gotti

Gotti

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Armageddon

Armageddon

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
★½
Read prior review Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Aquaman

Aquaman

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read prior review Edit this entry  
27
The

The "Put that thing back where it came from, or so help me!" Musical

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry