• The Great Man's Lady

    The Great Man's Lady

    ★★★★★

    The greatest ghost story ever.

  • Star in the Dust

    Star in the Dust

    ★★★★★

    Describes human condition and behavior in its purest complexity better than any psychological movie you've ever seen.
    Every answer of one's attitude towards a situation is directly reflected by an external attribute.
    Symbolism whitout any symbols, the unknow art of straightforwardness.

    Life is a confusion, life should be sang, like the wandering poet, entracting every episode in the film.

    As reffering to the title of Kiarostami, '' Life, and Nothing More… ''. Life is a series of moments, people are…

  • A New Leaf

    A New Leaf

    ★★★★★

    I guess I’ll find myself a botanist.

  • The River

    The River

    ★★★★★

    I thought Arthur Shields was Barry Fitzgerald.

  • Bridesmaids

    Bridesmaids

    this could be seen whitout dialogues, let's start a photo book with Wiig's facial expressions ( yet great dialogues in there, all the talk about car lights )
    the airplane scene is a great study of utilitarism.

    Puppies ( I think they were Golden Retrievers ) are given like some kind of cookie basket during pre-wedding parties as a goodbye-and-thanks-to be-present gift, that's great.

  • Saskatchewan

    Saskatchewan

    ★★★★★

    It's all about retiring from societe, seeking for the perpetual presence of the sublime. Retaining the spirit of infancy to manhood and the kind cinematic figure of Alan Ladd.

    Raoul Walsh like Emerson, decribes the nature as the analogical refelection of a human's spirit. You don't look at it with your eyes, there goes the difference between ( la nature-vue et la nature-vecue ). The first is corny, flat, a surface, the second is the anteroom, there were the spirit…

  • Stalker

    Stalker

    ''La contemplation, c'est une mystique, un artisanat, une technique. Mais un plan vide ne peut pas être un beau plan. Un plan, c'est une construction, et surtout une architecture, qui dépend d'une morale et d'une politique à un moment donné du film. ''

    ''La contemplation ne consiste pas à filmer des trucs longuement n'importe comment. ''

    jms

  • The Long Gray Line

    The Long Gray Line

    ★★★★★

    Franchement, j'ai plus rien à dire. Disait-on. Ou plutôt vingt.
    c'est comme franchir le cap, chaque instant est doublé de son alter ego éternel. Chaque évenement comporte une doublure, chagrin et extase.
    c'est une réminiscence, le langage universel à sa quintessence d'humanisme et de bienveillance

  • Wind Across the Everglades

    Wind Across the Everglades

    ★★★★★

    I'm against everything...excepting this jug

  • Rio Bravo

    Rio Bravo

    ★★★★★

    Peu de questions ont été posés et trop de réponses ont été donnés.

    Rio Bravo c'est le film du refus. De la noblesse qui n'est pas nommé, ni pointé du doigts mais toujours accroché quelques part comme une toile d'araignée dans une pièce morose où seul la toile reflète la beauté de la pièce.
    On retient peu de choses  pourtant y a un afflux de cinéma que Hawks nous jette à la gueule. Le cinéma n'est pas ce qui est…

  • Mr. Arkadin

    Mr. Arkadin

    ★★★★★

    le scorpion et la grenouille

  • Captain Horatio Hornblower R.N.

    Captain Horatio Hornblower R.N.

    ★★★★★

    Hmmmrgghhh