• An American Pickle

  • Shirley

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Blow the Man Down

    ★★★★★

  • Good Boys

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • The Bisexual

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • Roma

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★½

  • Set It Up

    ★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Blaze

    ★★★★★

  • Hereditary

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • Hot Summer Nights

    ★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Certain Women

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • Summertime

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★

  • Gone Girl

    ★★

  • Pride

    ★★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★

  • Boyhood

    ½

  • Appropriate Behavior

    ★★★★★

  • Obvious Child

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

  • Her

    ★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Stranger by the Lake

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • The Master

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Tangled

    ★★½

  • The Social Network

    ★★

  • Inception

    ★★½

  • Whip It

    ★★★½

  • A Serious Man

    ★★★★