Sort by

ashley has logged 354 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Flatliners

Flatliners

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Edge of Doom

Edge of Doom

1950
×
★★½
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★
Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Casper

Casper

1995
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Edit this entry  
14
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wanted

Wanted

2008
×
★★½
Edit this entry  
06
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry