Jessie has logged 209 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Domino

Domino

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
½
Edit this entry  
18
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Batman

Batman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
Munich

Munich

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
What's Up, Tiger Lily?

What's Up, Tiger Lily?

1966
×
★★½
Edit this entry  
13
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★½
Edit this entry  
25
Juno

Juno

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★½
Edit this entry  
21
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Recruit

The Recruit

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
A Man Apart

A Man Apart

2003
×
★½
Edit this entry  
16
Salt

Salt

2010
×
★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Edit this entry  
08
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
½
Edit this entry