RSS feed for J.

J. has logged 66 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nise: The Heart of Madness

Nise: The Heart of Madness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Number 23

The Number 23

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in Rio

Once Upon a Time in Rio

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Confessions of a Brazilian Call Girl

Confessions of a Brazilian Call Girl

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man from the Future

The Man from the Future

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pioneer

Pioneer

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Party

The Party

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry