Sort by

J E S S 🌈 has logged 205 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Adore

Adore

2013
×
½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Secret Scripture

The Secret Scripture

2016
×
★★
Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Waru

Waru

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Circle

The Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Valley of Elah

In the Valley of Elah

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry