J E S S 🌈 has logged 199 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry