Sort by

Jessy has logged 61 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Embrace

Embrace

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry