• Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Eternals

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • The Hand of God

    ★★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Nitram

    ★★★½

  • Memoria

    ★★★★★

  • Titane

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★★

  • Pompo: The Cinéphile

    ★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★½

  • The Dig

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • A California Christmas

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Mank

    ★★★

  • Canvas

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★★

  • Over the Moon

    ★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Freaky

    ★★★★

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • Saint-Narcisse

    ★★★½

  • The Disciple

    ★★★★½

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★★

  • The Broken Hearts Gallery

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★

  • Host

    ★★★

  • Summerland

    ★★★★

  • Unhinged

    ★★★

  • Summer of 85

    ★★★★★

  • Sputnik

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Days

    ★★★★★

  • Dry Wind

    ★★★★

  • The Woman Who Ran

    ★★★★★

  • Last and First Men

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • No Hard Feelings

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★★

  • My Salinger Year

    ★★★

  • National Theatre Live: Cyrano de Bergerac

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • I Carry You with Me

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Possessor

    ★★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★