Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Orchestra Rehearsal

Orchestra Rehearsal

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
Du côté d'Orouët

Du côté d'Orouët

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Terrified

Terrified

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Edit this entry  
10
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Adieu Philippine

Adieu Philippine

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Science Fair

Science Fair

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Onward

Onward

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Two Hands

Two Hands

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Edit this entry  
04
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Edit this entry  
31
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
America

America

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry