jet14 has logged 310 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry