RSS feed for Jet426
  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★½

    Discount Game Night

  • Once Upon a Deadpool

    Once Upon a Deadpool

    ★★½

    Ok so remember Deadpool 2? That perfectly fine sequel? Yeah, just go ahead and add some corporate greed, a half-decent re-edit and about 10 minutes of extra footage with some new jokes (while also replacing or deleting any R rated ones), and boom! You've got Once Upon a Deadpool!

  • The Perfection

    The Perfection

    ★½

    Yeah we get it, the life of a cellist is hard

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★½

    Bo Rhap fucking WISHES

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    You know, I thought 2019 was low on shitty action blockbusters

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    watched this movie a second time after setting my expectations a little lower from my last viewing, but this is a movie that is definitely better to watch with a group of people

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

    B U T  W H Y  I S  T H E  R U M  G O N E

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★

    If you’re looking for some damn good action, this movie is for you. If you’re looking for literally anything else, then it’s not.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

    If only the plot was as good as the humor

  • Self/less

    Self/less

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ok, so you're telling me that if I sell my body to an old rich guy I'll be given an all expenses paid life in the Caribbean?

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    H O L Y.  F U C K. This was one hell of a way to end a franchise

  • Missing Link

    Missing Link

    ★★★

    I haven’t seen a mediocre adventure movie in a while...it’s kinda refreshing (Also of course Laika’s animation is still fantastic)