Sort by

Jetske has logged 211 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Duke

The Duke

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Transformers

Transformers

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Becket

Becket

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Electric Horseman

The Electric Horseman

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brass Target

Brass Target

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prick Up Your Ears

Prick Up Your Ears

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
Deadline - U.S.A.

Deadline - U.S.A.

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Return of Doctor X

The Return of Doctor X

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Passage to Marseille

Passage to Marseille

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Strange One

The Strange One

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
All Through the Night

All Through the Night

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gold Diggers of 1935

Gold Diggers of 1935

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stand-In

Stand-In

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night Holds Terror

The Night Holds Terror

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Happened Tomorrow

It Happened Tomorrow

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dames

Dames

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Devil's Angels

Devil's Angels

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Brasher Doubloon

The Brasher Doubloon

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry