• The Asphalt Jungle

    ★★★½

  • Stage Fright

    ★★★

  • Cinderella

    ★★½

  • The Third Man

    ★★★½

  • Blood of the Beasts

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • Rope

    ★★★½

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★

  • Out of the Past

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • Notorious

    ★★★★

  • Isle of the Dead

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Lifeboat

    ★★★★

  • The Seventh Victim

    ★★½

  • I Walked with a Zombie

    ★★½

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

    ★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★½

  • Cat People

    ★★½

  • In Which We Serve

    ★★★½

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Wolf Man

    ★★½

  • Dumbo

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★

  • Fantasia

  • The Great Dictator

    ★★★½

  • City for Conquest

    ★★½

  • Rebecca

    ★★½

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Modern Times

    ★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★

  • The 9th Guest

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★½

  • Island of Lost Souls

    ★★★½

  • The Old Dark House

    ★★

  • White Zombie

    ★½

  • Vampyr

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★

  • Frankenstein

    ★★★½

  • M

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★

  • City Lights

    ★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★

  • Metropolis

    ★★½

  • The General

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★

  • The Kid

    ★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★

  • Good Night, Nurse!

    ★★

  • A Dog's Life

    ★★½

  • The Devil's Assistant

    ★★½

  • The Waiters' Ball

    ★★★½

  • By the Sea

    ★★

  • Making a Living

    ★½

  • The Insects' Christmas

    ★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★

  • The Villain Foiled