Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Boomerang!

Boomerang!

1947
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
I Love Trouble

I Love Trouble

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adam (in Fragments)

Adam (in Fragments)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gentleman Spa

Gentleman Spa

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
X As in Love

X As in Love

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Tide

High Tide

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Name Is Love

My Name Is Love

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Like Father

Like Father

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
If I'm Good

If I'm Good

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nevada

Nevada

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
As I Sat in His Car...

As I Sat in His Car...

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Writhing

Writhing

2018
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Mousetrap

The Mousetrap

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taste of Love

Taste of Love

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
When You Hear the Bells

When You Hear the Bells

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
After Dawn

After Dawn

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Nuclear Family

Nuclear Family

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Just in My Head

It's Just in My Head

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Pittsburgh

Pittsburgh

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Just Boys

Just Boys

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Raphael

Raphael

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Yeah Kowalski!

Yeah Kowalski!

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Play It Like a Man

Play It Like a Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
33 Teeth

33 Teeth

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Salt

Salt

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Whistle at Eaton Falls

The Whistle at Eaton Falls

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
China Girl

China Girl

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Scotland, PA

Scotland, PA

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
All Night Long

All Night Long

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romeo and Juliet in Yiddish

Romeo and Juliet in Yiddish

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Velvet Touch

The Velvet Touch

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Il trovatore

Il trovatore

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Can't Fool a Camera

You Can't Fool a Camera

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Marat/Sade

Marat/Sade

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 3 Penny Opera

The 3 Penny Opera

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Theodora

Theodora

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man with Two Faces

The Man with Two Faces

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Outsider

The Outsider

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
5 to 7

5 to 7

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Nest

Love Nest

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Paul Robeson: Tribute to an Artist

Paul Robeson: Tribute to an Artist

1979
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ziegfeld Girl

Ziegfeld Girl

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Walpurgis Night

Walpurgis Night

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shadow

Shadow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry