Jazz has logged 146 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
13
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nostalgia

Nostalgia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Friends with Kids

Friends with Kids

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Tag

Tag

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terminal

Terminal

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★
Edit this entry  
26
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
28 Hotel Rooms

28 Hotel Rooms

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
Submergence

Submergence

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Light of the Moon

The Light of the Moon

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cezanne and I

Cezanne and I

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sunshine Makers

The Sunshine Makers

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Denial

Denial

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★★½
Edit this entry