Sort by

James has logged 132 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The First Great Train Robbery

The First Great Train Robbery

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suzi Q

Suzi Q

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry