Sort by

Jason has logged 221 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
P2

P2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Making 1899

Making 1899

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Friend of the Family

A Friend of the Family

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Hour

The Devil's Hour

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Space Station 76

Space Station 76

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry