Jgrandmaster has logged 226 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
23
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
Read prior review Edit this entry  
26
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
28
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cosmos Laundromat

Cosmos Laundromat

2015
×
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
27
Main Hoon Na

Main Hoon Na

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry