• Malignant

    ★★★★

  • Candyman

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Gunpowder Milkshake

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • The Map of Tiny Perfect Things

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The Lovebirds

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • A Parks and Recreation Special

  • Normal People

    ★★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

    ★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Good Omens

    ★★★★★

  • Ma

    ★½

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Gentleman Jack

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★

  • Pet Sematary

    ★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Extreme Job

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★