Jason has logged 77 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Poison

Poison

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Quay

Quay

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bataan

Bataan

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spies

Spies

1943
×
Edit this entry  
28
RKO Victory Special No. 34-201: Conquer by the Clock

RKO Victory Special No. 34-201: Conquer by the Clock

1942
×
Edit this entry  
28
Education for Death

Education for Death

1943
×
Edit this entry  
28
The New Spirit

The New Spirit

1942
×
Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dinosaur and the Missing Link: A Prehistoric Tragedy

The Dinosaur and the Missing Link: A Prehistoric Tragedy

1915
×
Edit this entry  
23
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Room Runners

Room Runners

1932
×
Edit this entry  
21
Poor Cinderella

Poor Cinderella

1934
×
Edit this entry  
21
Snow-White

Snow-White

1933
×
Edit this entry  
21
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heroes for Sale

Heroes for Sale

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
14
Finding His Voice

Finding His Voice

1929
×
Edit this entry  
14
The Deaf Mute

The Deaf Mute

1913
×
Edit this entry  
14
The Edison Kinetophone

The Edison Kinetophone

1913
×
Edit this entry  
14
Félix Mayol Performs

Félix Mayol Performs "Indiscreet Questions"

1905
×
Edit this entry  
14
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★
Edit this entry  
14
Applause

Applause

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Circles

Circles

1933
×
Edit this entry  
11
Screen Test: Susan Bottomly

Screen Test: Susan Bottomly

1966
×
Edit this entry