Sort by

Jason has logged 46 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Love

Love

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry