• The Diary of an Unknown Soldier

    ★★★★

  • The Blob

    ★★½

  • A Night to Remember

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Monster from Green Hell

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★

  • Lust of the Vampire

    ★★★

  • Plan 9 from Outer Space

  • The Killing

    ★★½

  • The Killer Is Loose

    ★★

  • Invasion of the Body Snatchers

  • The Ladykillers

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Abbott and Costello Meet the Mummy

    ★★★

  • This Island Earth

    ★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Them!

    ★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★

  • House of Wax

  • Monsieur Hulot's Holiday

  • Singin' in the Rain

  • The African Queen

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

  • The Thing from Another World

  • Harvey

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★

  • Le Silence de la Mer

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Rope

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★★½

  • Boomerang!

    ★½

  • Let There Be Light

    ★★★★

  • Rome, Open City

    ★★½

  • Dead of Night

    ★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • Fantasia

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

  • Way Out West

    ★★★

  • Top Hat

  • The Bride of Frankenstein

  • Duck Soup

  • Island of Lost Souls

    ★★★

  • Too Many Cooks

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★

  • The Scarecrow

    ★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★½

  • Pusher Collection

    ★★★★

  • Star Wars Collection

    ★★★

  • Re-Animator Collection

    ★★★★★